Leziuni ale fracturii de cot

leziuni ale fracturii de cot

10 Min Abs Workout -- At Home Abdominal and Oblique Exercises

Mecanismul producerii fracturii de olecran: -prin cadere directa pe cot sau in mana -este o fractura intraarticulara -tendonul tricepsului deformeaza deplaseaza fragmentul proximal in sus Simptome:durere,inflamatie,deformarea regiunii, limitarea extensiei cotului.

Examenul neurologic este necesar, mai ales la nivelul nervului ulnar. Diagnostic: Radiografia, in doua incidente: anteroposterioara si laterala.

bile medicale pentru artrita genunchiului

Computer tomograful nu este necesar. Tratament : 1.

1. Contact Tratament în fractura de olecran În fracturile fără deplasare tratamentul este ortopedic, constând în imobilizarea într-un aparat gipsat timp de câteva săptămâni, aplicaţii de gheaţă, antialgice, perioadă urmată apoi de un program de recuperare a mobilităţii cotului.
  2. Dureri articulare severe după chimioterapie
  3. Pacientii cu fractura de olecran sunt incapabili de a realiza extensia cotului.
  4. Urmăriți tratamentul articular

Ortopedic Fracturile fara deplasare sau cu mica deplasare care pot fi imobilizate cu, cotul in flexie la 90 de grade fara a deplasa fragmentele, pot sa fie tratate ortopedic. Se imobilizeaza cotul la 90 de grade in flexie, intr-o atela brahio-antebrabio-palmara saptamani, iar dupa aceasta perioada se reiau usor miscarile active.

Chirurgical Hobanajul este o metoda de fixare folosita pentru fracturi simple izolate ale olecranului, fara asociere de leziuni ligamentare, fracturi de proces coronoid sau fracturi de cap radial se folosesc brose Kirschner sau suruburi.

aritmie de dureri articulare

Fixarea cu placute si suruburi, este o metoda de osteosinteza indicata in fracturile cominutive, fracturile Montegia, fracturi-luxatii de olecran. Exista placute speciale premulate pentru osteosinteza olecranului. Excizia fragmentului fracturat proximal si reinsertia tendonului tricepsului.

In continuare tratamentul poate fi de 2 feluri: Tratamentul Nechirurgical Este recomandat in cazuri izolate de fracturi fara deplasare a fragmentelor osoase si daca medicul ortoped considera ca fractura dumneavoastra este stabila, fara riscul de deplasare ulterioara a fragmentelor. Veti avea nevoie de o monitorizare frecventa a evolutiei, cu vizite dese la medicul ortoped.

Cotul este imobilizat apoi 3 saptamani, dupa care reiau usor miscarile active. Pentru ca este o fractura care implica mai mult sau mai putin articulatia cotului, indiferent de indicatia de tratament ortopedic sau chirurgical, leziuni ale fracturii de cot recomanda recuperare postoperator sau dupa imobilizare.

durere articulară a degetului mijlociu pe braț

English UK.