Turmeric retete. 3 rețete delicioase cu turmeric

Turmericul - beneficii, proprietăți, moduri de utilizare, idei de rețete

WhatsApp P Turmericul sau curcuma este un condiment extrem de versatil, care poate fi utilizat atat in bauturi, cat si in feluri principale de mancare sau deserturi.

3 rețete delicioase cu turmeric

Urmatoarele 5 retete cu turmeric, menite sa ii inspire pe cei care isi turmeric retete sa manance sanatos, pot fi preparate cu mai multe ocazii.

Unele dintre ele pot fi consumate ca feluri de mancare, pe cand alte retete sunt benefice in tratarea si preventia anumitor afectiuni. Oua cu turmeric, kale, iaurt si bacon Banalele oua ochiuri se pot transforma intr-un mic dejun special.

Pentru aceasta reteta este nevoie de: grame de iaurt grecesc; 4 felii de bacon; 5 linguri de ulei turmeric retete masline extravirgin; cateva frunze de kale, rupte in bucati mai mari; ½ lingurita de turmeric ; sare, piper, fulgi de paprika; 1 lime taiat in sferturi.

(P) 5 retete in care poti folosi turmeric

Cele 4 felii de bacon se introduc in cuptorul incins la de grade si se lasa 15 minute, pana cand devin crocante. Fiecare felie de bacon se taie apoi in 4 bucati. Frunzele de kale se asezoneaza cu 2 linguri de ulei de masline si cu sare.

articulații și dureri de cap de frig

Se introduc in cuptor si se lasa 7 minute la de grade. La jumatatea timpului se intorc.

Turmericul in bucataria ta – 15 idei de retete delicioase, cu turmeric

Cele 3 linguri de ulei de masline ramase vor fi folosite pentru a gati ouale intr-o tigaie antiaderenta la foc mediu. Atunci cand albusul oualor este inchegat, tigaia se ia de pe foc, se inclina usor, iar in ulei se adauga turmericul.

Cu o lingura, uleiul cu turmeric, inca incins, se toarna turmeric retete oualor pana cand acestea sunt complet gatite. Pentru plating se va adauga in farfurie un strat de iaurt grecesc, urmat de bacon si kale.

Turmeric – 10 retete sanatoase cu acest condiment minune!

Peste acestea se adauga ouale si uleiul cu turmeric ramas in tigaie. Se asezoneaza totul cu sare, piper, fulgi de paprika si lime. Dressing cu iaurt, turmeric si castraveti Acest preparat poate inlocui cu succes alte sosuri, fiind extrem de sanatos.

Pentru dressingul cu iaurt este nevoie de: 1 catel de turmeric retete, ras; 2 castraveti mici, rasi si storsi foarte bine; 2 linguri turmeric retete ulei de masline extravirgin; grame de iaurt grecesc; ½ de lingurita de coaja de lamaie, rasa; 1 lingura de zeama de lamaie; 1 lingurita de frunze de menta proaspete, tocate; 1 lingurita de ghimbir proaspat, dat pe razatoare 1 lingurita de turmeric; sare si piper. Uleiul si turmericul se incalzesc intr-o craticioara la foc mic, amestecand ocazional.

Turmericul - beneficii, proprietăți, moduri de utilizare, idei de rețete

Focul se opreste in minute, atunci cand uleiul incepe sa faca mici bule. Se lasa la racit.

dureri articulare cum se tratează

Intr-un castron se amesteca toate celelalte ingrediente, inclusiv uleiul racit. Se asezoneaza dupa gust cu sare si piper.

terapie cuantică pentru tratamentul artrozei

Se adauga restul ingredientelor si se amesteca in blender pana cand rezulta o bautura omogena. Cei care prefera un smoothie cu o consistenta mai groasa, pot lasa preparatul 5 minute la frigider inainte de a il consuma. Turmeric latte Turmeric retete bautura are proprietati antiinflamatorii, fiind folosita de peste de ani in India, in medicina Ayuverdica. Ingredientele de care este nevoie sunt: ½ lingurita de pudra de turmeric; 1 cm de radacina de ghimbir; un praf de piper negru proaspat macinat, care ajuta la absorbtia nutrientilor din turmeric; ml de lapte de cocos sau de migdale; ¼ lingurita de unt ghee sau ulei de cocos; cate ¼ de lingurita de cardamom, ghimbir, scortisoara si miere cruda.

unguent de heparină pentru inflamații articulare

Toate ingredientele se pun in blender, iar amestecul rezultat se transfera intr-o craticioara si se lasa la foc mediu pret de 15 minute. Atentie: preparatul nu trebuie sa fiarba, ci trebuie doar sa se formeze mici bule la suprafata lichidului. Clatite turmeric retete cu turmeric Pentru acest desert delicios, dar sanatos, care se prepara foarte usor este nevoie de urmatoarele ingrediente: de turmeric retete faina; 1 lingurita de praf de copt; 2 lingurite de miere; ¼ lingurita de pudra de ghimbir; ½ lingurita de pudra de turmeric; ml lapte; 25 de grame unt topit; unt pentru gatit clatitele.

Toate ingredientele se amesteca intr-un bol, pana cand rezulta o compozitie fina, fara cocoloase. Intr-o tigaie pusa pe foc mediu se topeste putin unt si pentru fiecare clatita se adauga doua linguri din compozitie.

Cum gatim cu turmeric – sugestii si retete

Dupa minute, clatita se intoarce si se mai lasa inca un minut. Clatitele se servesc cu toppingul preferat.

Beneficiile consumului de turmeric In afara faptului ca este un condiment versatil, care turmeric retete un plus de savoare mancarii, consumul de turmeric ajuta organismul sa lupte impotriva afectiunilor. Proprietatile antioxidante ale turmericului au transformat acest condiment intr-un superaliment.

simptome ale erupției durerii articulare

Beneficii turmeric pot fi observate in numeroase cazuri si afectiuni, precum: senzatia de arsura.