Articulatii plane,

Durerile de genunchi si Gonartroza. Cauze si tratament

Clasificare : -dupa numarul oaselor ce intra in alcatuire : 1. Mijloace de unire articulatii plane 2.

articulatii plane

Rotatie inauntru rotatie in afara m. Flexiunea :m brahial, biceps, brahioradial, extensor radial lung al corpului muschilor epitrohleeni.

articulatii plane

Extensiunea :m triceps, m. Capul femural cu foseta capului femural 2.

Ce funcție îndeplinesc articulațiile?

Mijloace de unire : 1. Pe coxal se prinde :-pe fata externa a labrului acetabular -pe periferia sprancenei acetabulare.

articulatii plane

Transvers al acetabulului care se formeaza cand labrul trece peste incisura acetabulului. Pe femur se prinde :-anterior pe linia intertrohanterica la limita laterala a colului. Ligamente articulare : Lig. Pubo-femural -pe fata ant a articulatiei -limiteaza abductia si rotatia externa -se insera de pe- eminenta iliopubiana -Creasta pectineala -Ramura sup a pubelui Pe inaintea trohanterului mare.

articulatii plane

Ischiofemural — pe fata post a articulatiei -limiteaza rotatia interna si adductia -se insera pe ischion si sub acetabul si pe femur la baza trohanterului mare.

Miscari in articulatie : 1. Flexia grade -extensia grade in jurul unui ax transveral ce trece prin varful trohanterului mare.

Clasificarea articulatiilor:

Abductia 40 grade -Adductia in jurul unui ax sagital ce trece prin centrul capului femural. Circumductia 4.

Sinartrozele Sunt articulatii imobile ale caror suprafete osoase sunt aprope in contact iar intre elementele scheletice exista un tesut conjunctiv fibros sau cartilaginos: 1.

Rotatia externa 15 grade -Rotatia interna 35 grade. Rol-de a contribui la o mai buna concordanta intre suprafetele condiliene femurale si fosele articulare ale tibiei. Transvers al genunchiului.

articulație plană | Descriere și exemple

Posterioare : -lig. Popliteu oblic. Colateral fibular se insera —superior pe epicondilul lateral al femurului.

articulatii plane

Incrucisate articulatii plane posterior in fosa intercondiliana -se insera pe fetele intercondiliene ale femurului si pe ariile intercondiliene ale tibiei.