Bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

Țesut conjunctiv - Connective tissue - primariabalaci.ro

Boala mixtă de țesut conjunctiv Definiție Simptomele bolii mixte de țesut conjunctiv este o combinație de semne și simptome ale câtorva boli lupus primar, sclerodermia și polimiozita.

bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

Așadar, boala este numită câteodată boală de suprapunere. Simptomele fiecărei boli nu apar odată, ci treptat în câțiva ani, ceea ce face diagnosticarea bolii mixte de țesut conjunctiv complicată.

bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

Semnele timpurii afectează în general mâinile, făcând degetele umflate și vârfurile degetelor albe și amorțite, și mai târziu pot fi afectate și unele organe plămâni, inimă și rinichi. Din moment ce nu există un tratament pentru această boală, există un singur tratament pentru simptome cu medicamente.

Simptomele timpurii ale bolii mixte de țesut conjunctiv sunt: Indispoziție acompaniată cu oboseală și febră ușoară Fenomenul Raynaud — degetele de la mâini și picioare amorțite și reci și pot deveni albe și apoi mov după vreme rece sau stres, cât și roșii după încălzirea lor Umflarea degetelor și mâinilor Durerea musculaturii și articulațiilor deformate Erupție înroșită pe articulații Cauze Boala mixtă de țesut conjunctiv este o boală autoimună care înseamnă că sistemul imunitar al persoanei, care are responsabilitatea de a se lupta cu bolile, atacă celulele sănătoase din greșeală.

bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

În această boală, sistemul imunitar atacă fibrele care oferă baza și sprijinul corpului. Cauza exactă a bolii mixte de țesut conjunctiv nu este cunoscută.

bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

Totuși, există câțiva cercetători care lucrează pentru a bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv ce proteine produse de sistemul imunitar pot provoca apariția bolii. Este neclar și ce rol joacă genetica în formarea bolii.

bibliografie difuză a bolilor țesutului conjunctiv

Factori de risc Deși poate să apară la orice vârsta, se pare că boala mixtă a țesutului conjunctiv afectează cel mai mult femeile sub 30 de ani. Boala mixtă a țesutului conjunctiv poate avea complicații periculoase, cum ar fi: Anemie.